Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım Temelleri

Web Tasarım Temelleri

İnternet, Web Nedir?

İnternet günümüzde elektronik sistemler arasında veri akışı sağlamak ve iletişim kurmak amacı ile kullanılan çok protokollü bir ağ yapısıdır.

İnternet Kullanımı

İnternet 1990 lı yılların başında kullanımı pekte yaygın olmayan daha sonra teknolojideki gelişmeler doğrultusunda her geçen gün insanları kendine bağlayan ve günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir çarçası haline gelmiş bir sistemdir. İnternet kullanım oranlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Dünya nüfusunun,

  • 1995 Yılında %1’ i
  • 2000 Yılında %7’ si
  • 2015 Yılında %43 yaklaşık olarak 3.2 milyar kişi web dünyasında yerini almıştır.

İnternet Uygulamaları

  • E mail
  • Telnet(Uzak Masaüstü)
  • Ftp
  • Web

Web Nedir?

Web birbirine bir internet yapısı ile bağlı olan bilgisayarların oluşturduğu bir ağ yapısıdır. İlk olarak 1989 yılında geliştirilmeye başlanmış ve (www) dünya çapında ağ olarak tanımlanmıştır. www, ‘world wide web ’ kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

WWW Nasıl Çalışır?

Web dünyasındaki bilgiler bir web site yöneticisi tarafından web sayfaları olarak adlandırdığımız site dosyaları bir web server’ a atılır. Bizlerde bir web erişimi olan cihaz ile browser yani tarayıcı yardımı alarak bu bilgilere sayfaları açarak erişim sağlamış oluruz.

Browser (Tarayıcı) Nedir?

Bir istemcinin yani bilgisayarın web serverlar da bulunan web sayfalarına erişim sağlaması ve erişim sağlanan bu sayfaların bilgisayar ekranında, kullanıcının anlayacağı bir yapıya dönüştürülmesini sağlayan bir yapıya sahip yazılım türüdür.

Html Nedir?

Html ile ilgili tüm merak ettiklerinizi Buraya Tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bir site yayınlamak için neler gereklidir?

  • Hosting(alan)
  • Domain(Alan Adı)

Hosting Nedir?

Tasarladığımız bir web siteyi yayınlamak amacı ile dosyalarımızın internet ortamında sürekli aktif ve erişilebilir olmasını sağlamak için web server üzerinde satın aldığımız veya kiraladığımız alandır.

Domain Nedir?

Hosting içerisine attığımız dosyalara herkesin kolaylıkla erişim sağlaması için satın aldığımız bir ıp hizmetidir. Bu hizmet bize verdiği ıp adresini kolay ve erişimi basit olması için yazı karekterlerine dönüştürülmüş olarak vermektedir. Bu yapı genelde 2 devlet kurumları v.b,  yerler için 3 parçadan oluşur. Örneğin bizim sitemiz” webgemisi.com” 2 kısımdır. “web gemisi” bizim alan adımız “.com” ise alan adımızın uzantısıdır. Bir devlet kurumu olan Düzce üniversitesinin web sitesi “duzce.edu.tr” kısımlarından oluşur. Bunlar “duzce” alan adı, “edu” uzantı, “tr” ise ülke kodu olmak üzere 3 kısımdır.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir