Anasayfa / Web Tasarım / HTML / Html Kodlamaya Giriş

Html Kodlamaya Giriş

HTML Nedir?

HTML(Hypertext Markup Language), web sayfaları hazırlamak için kullanılan temel bir dildir. Html komutları herhangi bir metin düzenleme editöründe yazılabileceği gibi çeşitli web tasarımı editörlerini kullanarak da oluşturulabilir.

Html diğer programlama dillerinden farklı olarak sadece görsel düzenleme için kullanılmaktadır. Html herhangi bir metin editörü (Word, Notepead…vs) ile hazırlanabilir. Fakat bunun yerine Web sayfası tasarımı için Dreamweaver, FrontPage, Netscape Composer gibi gelişmiş araçlar da kullanılabilir. Modül içerisindeki örnek uygulamalar için Notepad kullanılmıştır. Bir html dokümanı hazırlandıktan sonra kaydedilirken “dosya_adi.html”  veya “dosya_adi.htm” olarak kaydedilmelidir.

HTML’nin Yapısı :

Html komutları yazılırken aşağıdaki kurallara dikkat edilmesi gerekir ;

  • Html komutları etiketler(tag) halinde yazılır.
  • Html komutları “<” ve “>” işaretleri arasına yazılır. Burada yer alan“< >”etiketleme yapmak için kullanılan işarettir. Buna göre doğru etiket şunlardır: <etiketadi>……</etiketadi>, <tag>…..</tag>
  • Html etiketleri yazılırken Türkçe karakterler kullanılmamalıdır (ş, ç, ö, ü, ı, ğ).
  • Html komutları büyük küçük harf duyarlı değildir. Başka bir deyişle tümü büyük harflerle açılmış olan bir etiket tümü küçük harflerle yazılan aynı etiket ile kapatılabilir.<body>….</BODY> veya <Html>….</html>
  • Açılan bir etiket kapatılmalıdır. İlk açılan etiket en son kapatılır ve etiketi kapatma sırasında “/” işareti unutulmamalıdır. Aksi takdirde kodunuz çalışmaz/yanlış çalışır.

Şimdi bir örnek yapalım

Önce Not Defterini açınız ve şu komutları yazınız.

<html>

<head>

<title>… </title>

</head>

<body>

</body>

</html>

Şimdi yaptığımız çalışmayı kaydedelim. Kaydetme işlemi sırasında Dosya-Kaydet seçeneğini tıkladıktan sonra “.txt” olan dosya formatını “.html” olarak değiştiriyoruz ve dosya adını girerek kaydediyoruz.

Bir sonraki yazı da görüşmek üzere…

Hakkında

Check Also

web-gemisi

HTML Form Oluşturma 1. Kısım (Ders 9)

Bir web sayfasında formlar ile çalışmak için sadece html dilini bilmek yetmez. Bunun nedenini öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir