Anasayfa / Web Tasarım / HTML / HTML Kısımlara Ayırma Etiketleri (Ders 5)

HTML Kısımlara Ayırma Etiketleri (Ders 5)

Kısımlara ayırma etiketleri (sectioning) sayfamızın işlesevselliği açısında ayırma yapmak için kullanılır. Bu kısımlar görevlerine göre ayrılmıştır. Sayfanın ve/veya yazının üzerinde hiçbir değişiklik yapmaz. Gelin beraber bu etiketleri tanıyalım.

<header>…</header>

<header> etiketi Html sayfasında yada sayfa bölümlerinde (örneğin <section> ya da <nav> kısımlarında) başlık bölümünü belirtmek için kullanılır. Header bölümünün içeriği genellikle firma logosu, firma adı, başlık gibi bilgiler içerir.

<nav>…</nav>

Sitemizde içeriğe kısa yoldan ulaşmak için eklenen bir kısımdır. <nav> etiketi navigasyon yani gezinme demektir. Genellikle sayfaların sol tarafında yer tutar. Örneğin online alışveriş sayfalarının kategori kısımları buna dahildir. Bu kısımların amacı aradığımıza daha kolay ulaşabilmemizi sağlamaktır.

<aside>…</aside>

Aside kelimesi ana kısımdan ayrı tutulan anlamına gelmektedir. Sayfamızda ana kısımdan bağımsız bir şekilde içerik oluşturulmasına olanak sağlar. Bilgisayar üzerinden erişim sağlayanlar için bu yazının sağ kısmında son yazılar kısmı örnek verilebilir.

<footer>…</footer>

Sayfalarımızın alt bilgi kısmıdır. Bu kısımda genellikle ulaşım bilgileri, site hakları, sahip bilgileri veya sosyal medya hesapları ve site haritası sunulabilir. Ayrıca önceki ya da sonraki sayfaya/yazıya/dökümana hızlıca ulaşım veya sayfa başına dönme uygulmaları gelebilir.

<section>…</section>

Sayfamızda göstermek istediğimiz ana kısımları barındırır. İçeriğe ilişkin tüm dokümanlar, makaleler, videolar, resimler, tablolar, listeler vs. burada bulunur. Kısaca sayfamızın asil kısmıdır.

<article>…</article>

Ana sectioning kısımları içerisinde içinde kısımlara ayırmak için kullanılır. Çoğunlukla <sectioning> ve <aside> alanlarında içeriği kısımlara ayrımak için kullanılır.

<adress>…</adress>

<adress> etiketi ,<footer> etiketinin işlevsel alternatifi olarak kullanılabilir. Bu etiketin kullanım yeri kullanım amacını belirler. Örneğin body kısmının sonunda kullanılan <adress> etiketi iletişim bilgilerini göstermekte kullanılabilirken, <section> veya <article> kısımlarının sonunda kullanılan <adress> etiketi yazara/içerik sağlayıcısına dair bilgiler verebilir.

Html kısımlara ayırma etiketlerinin temel kullanım şekli

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Hakkında Furkan Yağmur

Check Also

web-gemisi

HTML Form Oluşturma 1. Kısım (Ders 9)

Bir web sayfasında formlar ile çalışmak için sadece html dilini bilmek yetmez. Bunun nedenini öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir